E Enjëte 22 Qer 2017

EJA NË DARDHËN E BUKUR...

NATYRA E FSHATIT ME KULTURË QYTETI...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
 • default style
 • blue style
 • green style
 • red style
 • orange style
 • lilac style
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
 • Page:
 • 1

TOPIC: Dardha dhe Klima e Saj

Dardha dhe Klima e Saj 3 years 10 months ago #103

 • STEFANI
 • STEFANI's Avatar
 • OFFLINE
 • Administrator
 • Posts: 50
 • Thank you received: 1
 • Karma: 0
Prof. Koço Gliozheni
kocogliozhenidardhe_.jpg

Dardha është një fshat klimaterik shumë i përshtatshëm për konvaleshentët dhe për gjithë njerëzit që duan të pushojnë dhe të qetësohen.
Vend i bukur, i pastër dhe i qetë ku pushimi bëhet me një nivel të kulturuar.
Pyjet e Dardhës me bimësinë e tyre të shumtë, sidomos me pisha, e pasurojnë ajrin akoma më shumë me oksigjes, duke e bërë atë tepër të përshtatshëm për shëndetin e atyre që shkojnë, për të kaluar pushimet në këtë fshat malor kaqe të bukur.
1984-DRKocoGliozheni.jpg

Prof. Koço Gliozheni Specialist Obstretikë e Gjinekollogji

Tiranë 29.12.1984.

Dr. Emil Qirko - Dardha
EmilQirko_o.jpg

Dardhë ! Në shullënë e malit të Moravës, në mes maleve të mbushur me ha e bredha shekullorë, ku gjarpërojnë lumemjtë e vegjel që sjëllin ujin e kulluar nga thellësira e pyjeve dhe ku ajri i pastër, ozoni i ardhur nga gryka e Llofkës, afër Shkëmbit të Neçkës, pastruar nga pishat, me erën e këndështe të rëshirës, përkëdhel fytyrat e atyre njerëzve që u mbush mushkëritë me jetë, i bën të shëndetshëm dhe faqe kuq, u zgjat jetën. Dardhë ! Të njoha akoma i ri ty dhe njerëzit e tu të mrekullueshëm, të shëndetshëm, bujarë dhe mikpritës edhe të dashurova ty dhe njerëzit. U dashurova me bukuritë natyrore dhe me klimën tënde kuruese. Unë vetë ndjeva mjekimin tënd nga pleuropneumonia e rëndë, ndjekur nga specialistë të dëgjuar brenda dhe jashtë shtetit. Vetëm ti o Dardha e jonë dolle mbi ata. Me klimën, ambientin dhe njerëzit e tu, ti më shërove. Të gjithë ata që të dinë e të kanë frekuentuar, të kujtojnë dhe kanë dëshirë të jenë sa më shpesh atje.


Dr. Emil Qirko

Orintollog

Tiranë më 9.1.1985
I riu me i ri,
I bukuri me i bukur,
I shendoshi me i shendoshe,
behet kur viziton Dardhen.
Last Edit: 2 years 4 months ago by STEFANI.
The administrator has disabled public write access.
 • Page:
 • 1
Time to create page: 0.985 seconds