E Enjëte 25 Maj 2017

EJA NË DARDHËN E BUKUR...

NATYRA E FSHATIT ME KULTURË QYTETI...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
 • default style
 • blue style
 • green style
 • red style
 • orange style
 • lilac style
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
 • Page:
 • 1

TOPIC: Nga Kostika Zdruli

Nga Kostika Zdruli 3 years 7 months ago #105

 • STEFANI
 • STEFANI's Avatar
 • OFFLINE
 • Administrator
 • Posts: 50
 • Thank you received: 1
 • Karma: 0
Kostika Zdruli - 24 Tetor 2013

Eshte nje fshat qe e quaj "Parajsen e Tokes" lexoni shkronjat e para dhe gjeni emrin.

Dashuri e perjetshme.

Ajer i paster.

Rini e perhershme.

Dhimbje e sheruar.

Enderr e paperseritshme.
I riu me i ri,
I bukuri me i bukur,
I shendoshi me i shendoshe,
behet kur viziton Dardhen.
Last Edit: 3 years 2 months ago by STEFANI.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: BRUKO

Nga Kostika Zdruli 3 years 2 months ago #112

 • STEFANI
 • STEFANI's Avatar
 • OFFLINE
 • Administrator
 • Posts: 50
 • Thank you received: 1
 • Karma: 0
Frymezim :
"KITARA E BREZAVE
Mora kitaren prej gjyshit trasheguar
E shkunda prej pluhrit, qe e kish mbuluar.
Dhe derdha lot ne kujtim te tij
Me kitare e kam pare vetem ne fotografi.
Kitara me tregoi nje histori
Gezimi shkelqeu ne syte e mi
Me tregoi se me te gjyshi kishte kenduar
Nen tigujt e saj kishte dashuruar
Vazhdo kitare me trego
Mesome te dashuroj
Nen tingujt e tu vetem ti i ke pare
Te rinj duke qeshur
Te rinj duke qare
Kitara vazhdoi te me tregonte :
Edhe babai kur dashuronte
Ne krahe e kish mbajtur ai per cdo nate
Kur ne rini dashuroi nje vajze
I pashe krah per krah prinderit e mi
I buzeqeshnin njeri tjetrit ne fotografi
Mes tyre une jam ne jete per cdo dite
Me falin ne familje vec dashuri.
Vazhdo kitare me trego
Mesome si te dashuroj
Nen tingujt e tu vec ti i ke pare
Te rinj duke qeshur
Te rinj duke qare.
Me tingujt e saj vazhdoi te kumboje
Me tha: dhe ne krahet e tua do te qendroj
Sebashku ne vajzes t i shkojme ne dritate
E vetmja nen qiell do te jem deshmitare.
Por fjalet ti m i degjo
Tjeter vajze mos dashuro
Ne zemren e saj ti shih pasurine
Ne shpirtin e saj ti shih bukurine.
Vazhdo kitare me trego
Mesome si te dashuroj
Nen tingujt e tu ti ke pare
Te rinj duke qeshur
Te rinj duke qare.

Mars 2014

“Vallë vetë tundesh a të tund xibuni”

Saba më saba ti më del ngaj lumi,
vallë vetë tundesh a të tund xibuni?
Fryvi er’ e malit, ngriti shur pe lumi,
çorapet e bardha, lulet gushpllumbi;
vallë vetë tundesh a të tund xibuni?
Fryvi er’ e lumit ngriti plur pe mali,
vallë vetë tundesh a të tund fustani?
Vetullat e tua si krahë pëllumbi,
vallë vetë tundesh a të tund xibuni?
Lulet e dynjasë ti m’i mban në xhep,
kaq e bukur s’ishe, po kishe lezet!

Koci Zdruli “Folklor na Devolli i Sipërm”
I riu me i ri,
I bukuri me i bukur,
I shendoshi me i shendoshe,
behet kur viziton Dardhen.
Last Edit: 1 year 6 months ago by STEFANI.
The administrator has disabled public write access.
 • Page:
 • 1
Time to create page: 0.173 seconds